Czyszczenie i konserwacja

Niezwłocznie po montażu należy oczyścić taras z pyłu powstałego podczas cięcia desek tarasowych oraz innych prac montażowych. Najlepiej jest to zrobić za pomocą szczotki i myjki ciśnieniowej. Należy przemywać je równo i dokładnie zgodnie z kierunkiem ryflowania. Deski tarasowe wymagają regularnego mycia. Należy to robić tak, aby wszelkie zabrudzenia i zanieczyszczenia były usuwane.

Ze względu na zawartość naturalnych włókien drewnianych nasycenie kolorów zmienia się po wystawieniu na działanie słońca oraz wilgoci i stabilizuje się po okresie 6 do 12 tygodni.

Kompozyty nie są odporne na temperaturę powyżej 70 °C oraz działanie gorącego tłuszczu, dlatego też grillowanie na takim tarasie wymaga szczególnej ostrożności. Tłuste plamy usuniemy wodą z płynem do naczyń, a do umycia całości możemy użyć myjki ciśnieniowej o ciśnieniu roboczym do 80 bar. Na deskach mogą się również pojawiać zacieki po deszczu które znikają maksymalnie po kilku dniach. Możliwe jest również powstawanie minimalnych różnic koloru w skutek intensywnego działania promieni słonecznych. Tak jak w wypadku płytek ceramicznych poszczególne partie desek mogą się delikatnie różnić odcieniami. Deski kompozytowe WPC podczas normalnego użytkowania mogą się również zarysowywać. Niewielkie uszkodzenia można jednak usunąć papierem ściernym o drobnej granulacji lub miękką szczotką drucianą przecierając delikatnie deski ruchami w kierunku zgodnym z układem ryflowania. Jeśli obawiamy się, że zastosowane materiały czyszczące mogą naruszyć deskę tarasową zalecane jest wcześniejsze wykonanie próby na niewielkich częściach powierzchni. W ten sposób upewnimy się, że zastosowany papier ścierny nie spowoduje niepożądanych zmian kolorystycznych oraz zarysowań.

Oferowane przez nas deski kompozytowe nie wymagają stosowania preparatów impregnujących, gdyż posiadają własną naturalną ochronę. Jeśli jednak chcielibyśmy, aby kolor desek był jeszcze bardziej intensywny, a warstwa wierzchnia łatwo zmywalna i odporna na zabrudzenia,  można zastosować do impregnacji techniczny olej sojowy. Efekt będzie podobny do wosku samochodowego nakładanego na lakier, co ułatwi nam utrzymanie go w czystości.