fbpx

Deska elewacyjna kompozytowa – stylowe wykończenie domu

Porady praktyczne, Projektowanie

fabrykatar

23/10/2023

5min

0 komentarzy

Elewacja domu stanowi ważny element zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności. Odpowiednio zaprojektowana i wykonana fasada może stanowić efektowną dekorację, a także dodatkowo chronić budynek przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i poprawić izolację termiczną. Wybór desek kompozytowych do modernizacji elewacji staje się coraz bardziej popularny z uwagi na ich trwałość, estetykę, szeroki wybór kolorów i wzorów oraz łatwość montażu. Sprawdź, na jakie rozwiązania możesz liczyć, wybierając elewację z deski kompozytowej.

Co to są lamele elewacyjne?

Lamele elewacyjne to specjalne profile lub panele wykorzystywane do pokrywania elewacji budynków. Możesz zastosować je na całość lub tylko fragmenty ścian zewnętrznych budynku, a tym samym – stworzyć klasyczny lub bardziej nowoczesny efekt. Lamele zewnętrzne wykonane z kompozytu są dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach, co pozwala na niemal nieograniczone możliwości projektowe i tworzenie unikalnego i atrakcyjnego wykończenia elewacji.

Lamele elewacyjne kompozytowe – dlaczego warto?

Jako właściciel nieruchomości z pewnością kierujesz się tym, aby elewacja budynku jak najdłużej nie zmieniała swojego pierwotnego wyglądu i służyła Ci przez długie lata. Nie bez powodu mówi się, że elewacja to wizytówka budynku, która odpowiada za pierwsze wizualne wrażenie. 

Elewacja na zmienne warunki pogodowe

Zewnętrzne ściany budynku są nieustannie narażone na działanie czynników zewnętrznych. Słońce, wiatr, deszcz, mróz, a nawet grad – zmienność pogody niewątpliwie wpływa na stan budynku. Dlatego wybór odpowiednich materiałów na pokrycie elewacji jest kluczowy dla trwałości i estetyki nieruchomości. Rozwiązanie, które sprosta tym wyzwaniom to deski kompozytowe. Stanowią one wszechstronne rozwiązanie budowlane, które nadaje się nie tylko do tradycyjnych zastosowań, takich jak tarasy i balkony, ale także do wykończenia elewacji budynków. 

 

Deski elewacyjne kompozytowe są produkowane z mieszanki drewna i materiałów sztucznych, takich jak polietylen oraz oraz polichlorek winylu (PVC). Taki skład gwarantuje trwałość i odporność, a jednocześnie pozwala cieszyć się pięknym efektem imitującym naturalne drewno. Deski elewacyjne WPC nie absorbują wody tak jak drewno. Dlatego nie ulegają rozwarstwieniu, pękaniu ani odkształceniom pod wpływem wilgoci. 

 

To oznacza również, że lamele kompozytowe nie wymagają konserwacji typowej dla drewna, takiej jak malowanie czy lakierowanie. Nie musisz inwestować w żadne środki konserwujące, aby utrzymać elewację w doskonałym stanie. W przypadku zabrudzeń czy zacieków, powstałych na przykład z połączenia pyłu i deszczu, wystarczy strumień wody z myjki ciśnieniowej. 

Jak montować lamele na elewacji?

Mocowanie desek kompozytowych na elewacji można dostosować do konkretnych potrzeb budynku, niezależnie od tego, czy jest ocieplony, czy nie. Podobnie jak w przypadku montażu desek tarasowych – lamele elewacyjne mocuje się za pomocą specjalnych klipsów na legarach systemowych ułożonych co 30-40 cm. 

 

Odpowiednio zamontowane lamele elewacyjne zapobiegają przenikaniu wody. Jednocześnie pozwalają ścianom „oddychać” dzięki możliwości zamontowania specjalnych otworów wentylacyjnych. Ponadto wszelkie wkręty i elementy mocujące są ukryte, tworząc estetyczną całość. Na brzegi desek montuje się listwy wykończeniowe, które zabezpieczają elewację i nadają jej spójne wykończenie.

Elewacja z desek kompozytowych – inspiracje

Deski kompozytowe oferują wiele możliwości aranżacji fasady domu. Dzięki różnym sposobom układania, różnorodności dostępnych materiałów, kolorów i wykończeń, masz wiele opcji na kreatywne podejście do wykończenia budynku.  Nieraz to ciekawy układ desek kompozytowych na fasadzie domu daje zupełnie nowy efekt. Stosując przemyślane rozwiązania elewacyjne, możesz z prostego budynku typu „kostka” stworzyć unikalny dom, który prezentuje się naprawdę wyjątkowo. Oto kilka przykładów, jak można wykorzystać lamele elewacyjne do osiągnięcia zarówno efektu nowoczesnego, jak i klasycznego.

Pionowy czy poziomy układ desek?

Układanie lameli elewacyjnych pionowo to popularny wybór w wielu projektach architektonicznych. Taki układ na fasadzie tworzy nowoczesny, ale elegancki wygląd i może optycznie podkreślić wysokość budynku. 

 

 

Z kolei poziomy układ doskonale odwzorowuje tradycyjny wygląd drewnianych konstrukcji, co nadaje elewacji ciepło, naturalność i klasyczny charakter. W takich projektach idealnie sprawdzą się lamele w kolorze dębu, kasztana czy orzecha. Przykładem są lamele elewacyjne Ultradeck, które są dostępne w kilku odcieniach brązu. To materiały, które łączą wytrzymałość i estetykę, a przy tym nie obciążają konstrukcji budynku.

 

deski elewacyjne wokół okien

 

Dużą popularnością cieszy się również zastosowanie lameli elewacyjnych jako ozdobnych listew, gzymsów i innych drobnych detali na budynku. Deski kompozytowe mogą tworzyć również eleganckie ramki wokół okien i drzwi. Wykorzystując lamele w innym kolorze lub fakturze niż okiennice czy drzwi, można stworzyć nieszablonowe, kontrastujące wykończenie. 

 

elewacja z desek kompozytowych

 

Możesz też stworzyć symetryczne dekoracje na ścianach bez okien, co pozwala na uzyskanie efektu kolorowych kontrastów. Kombinacja pionowego i poziomego układu desek pozwoli stworzyć wzory lub geometryczne kompozycje, które nadadzą głębi Twojej elewacji. Z kolei deski kompozytowe, które tworzą przerywane linie, nadają fasadzie dynamicznego i nowoczesnego wyglądu. To popularna technika w architekturze miejskiej.

 

deski kompozytowe na elewacji

Lamele zewnętrzne – jaki kolor wybrać?

Deski kompozytowe imitujące drewno świetnie komponują się z jasnym tynkiem w ciepłych odcieniach. Brązowe lamele współgrają również z fasadą w szarościach, dodając akcent przytulności i elegancji. Nie od dziś wiadomo, że czerń i drewno to równie zgrany duet. Stawiając na takie połączenie, nadasz elewacji nieco loftowego stylu. Deski elewacyjne marki Newtechwood są dostępne w szerokiej gamie kolorów – od szarości i jasnego brązu Antique, aż po połyskującą czerń Indian Ebony.

 

Możesz wybrać lamele, które współgrają kolorystycznie z pozostałymi deskami kompozytowymi obecnymi w ogrodzie i dopasować je do tarasu, ścieżki w ogrodzie czy obejścia wokół basenu. Tym sposobem stworzysz spójną całość, a finalny efekt domu z ogrodem będzie bardzo estetyczny i atrakcyjny wizualnie. Jeśli szukasz inspiracji na modne i ponadczasowe wykorzystanie elewacji z desek kompozytowych, zapraszamy do poznania całej galerii naszych realizacji.

post author

Opublikowane przez

fabrykatar

Dodaj własny komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>