fbpx

Deski tarasowe kompozytowe – gładkie czy ryflowane?

Porady praktyczne

fabrykatar

01/07/2024

5min

0 komentarzy

Deski tarasowe różnią się między sobą m.in. wykończeniem powierzchni. Dzielimy je na gładkie i ryflowane. Każdy z tych typów ma swoje unikalne cechy, zalety oraz zastosowania. W tym artykule przyjrzymy się bliżej obu wariantom, aby pomóc Ci zdecydować, które deski będą najlepszym wyborem dla Twojego tarasu.

Deski gładkie i ryflowane – czym się różnią?

Kiedy mówimy o ryflowaniach lub ich braku, mamy na myśli zewnętrzną powierzchnię deski kompozytowej.

Deski gładkie, jak sama nazwa wskazuje, mają jednolitą, płaską powierzchnię. Są uniwersalne, charakteryzują się prostym, ale i nowoczesnym wyglądem, który idealnie komponuje się z minimalistycznymi aranżacjami tarasów.

 

Z kolei deski ryflowane posiadają charakterystyczne, regularnie rozłożone rowki na całej swojej powierzchni. Ryflowanie może być wąskie lub szerokie, a także płytsze lub głębsze – w zależności od producenta i konkretnego modelu deski. Ryflowania zwykle mają głębokość 3-5 mm.

 

Zewnętrzna powierzchnia desek tarasowych przede wszystkim wpływa na ich wygląd. Jednak obecność lub brak ryflowań ma spore znaczenie nie tylko dla estetyki, ale też dla funkcjonalności desek. Oto najważniejsze cechy desek tarasowych gładkich i ryflowanych:

Gładkie deski tarasowe – charakterystyka

Deski gładkie cechują się eleganckim, klasycznym wyglądem. Gładka powierzchnia jest uniwersalna, co oznacza, że takie deski łatwo jest dostosować do pozostałych elementów aranżacji ogrodowych – elewacji, ogrodzenia czy schodów. 

 

Jedną z największych zalet gładkich desek tarasowych jest ich łatwość w utrzymaniu czystości. Brak rowków i zagłębień oznacza, że brud, piasek czy inne zanieczyszczenia nie mają gdzie się osadzać, co znacznie ułatwia ich usuwanie. 

 

Ponadto gładkie deski mogą być przyjemniejsze w dotyku. Weź to pod uwagę, zwłaszcza, jeśli planujesz budowę tarasu, z którego będziesz korzystać boso. Choć ryflowania są drobne i również bez przeszkód możesz spacerować po nich boso, gładka powierzchnia daje wrażenie chodzenia po tradycyjnych płytkach czy oszlifowanym drewnie.

Gdzie zastosować gładkie deski tarasowe?

Jeśli Twoim celem jest stworzenie eleganckiego, minimalistycznego tarasu, gładkie deski będą doskonałym wyborem. Ich prostota świetnie podkreśli charakter współczesnych aranżacji.

deska-tarasowa-lenta-w-kolorze-piaskowym
Deski tarasowe Lenta w kolorze piaskowym

Deski kompozytowe imitujące prawdziwe drewno

Warto również zauważyć, że wielu producentów desek kompozytowych czerpie inspiracje z natury. Gładkie deski tarasowe często mają na swojej powierzchni drobne nieregularne słoje przypominające prawdziwe drewno. Ta subtelna tekstura nadaje deskom naturalny i elegancki wygląd. 

 

Przykładem są deski tarasowe Legro Natural. Charakterystyczne słoje idealnie komponują się z ciepłą kolorystyką naturalnego drewna:

deska-tarasowa-legro-natural

 

Kolejny popularny model to gładkie deski tarasowe NEWTECHWOOD ULTRASHIELD UH02

deska-tarasowa-newtechwood-ultrashield-uh02

To świetny wybór dla wszystkich, którzy cenią sobie estetykę drewna, ale stawiają na bardziej wytrzymałe i nowoczesne rozwiązania, które nie wymagają konserwacji

Deski tarasowe ryflowane – charakterystyka

Wszystkie deski kompozytowe drugiej generacji dostępne w naszej ofercie są antypoślizgowe. Odpowiada za to specjalna powłoka, która zapobiega poślizgnięciu – nawet, gdy deski kompozytowe są mokre. 

 

Warto jednak pamiętać, że deski tarasowe z ryflowaniem zapewniają dodatkową właściwość antypoślizgową. Rowki na powierzchni desek zwiększają przyczepność, dzięki czemu jeszcze lepiej zapobiegają poślizgnięciu. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli planujesz budowę obejścia wokół basenu z desek kompozytowych

 

Ryflowane deski często pojawiają się w przestrzeniach publicznych, które są narażone na intensywne użytkowanie. Pomimo dużych ciężarów i ekspozycji na duży ruch pieszych czy rowerów, ryflowania utrzymują swój estetyczny wygląd na wiele lat. Kompozyt to bardzo wytrzymały materiał, dzięki czemu symetryczne rowki i wgłębiania na deskach nie ulegają wygładzeniu.

 

Ryflowane deski często wybierane są ze względu na swój nowoczesny wygląd. Regularnie rozmieszczone wgłębienia w deskach to alternatywa dla niesymetrycznych słojów inspirowanych naturalnym drewnem. 

Przykładem popularnych desek tarasowych z ryflowaniem jest Deska Tarasowa Gamrat

deska-tarasowa-gamrat

Częstym wyborem są też ryflowane deski kompozytowe w nowoczesnych kolorach takich jak antracyt, szarości czy czerń. Przykład to deska Tarasowa Winfloor Wpc Standard:

deska-tarasowa-winfloor-wpc-standard

Deski gładkie czy ryflowane – podsumowanie

Ostateczny wybór między deskami gładkimi a ryflowanymi zależy m.in. od stylu tarasu, miejsca montażu oraz oczywiście osobistych preferencji dotyczących wyglądu. Deski gładkie oferują klasyczny wygląd i nieco większą łatwość utrzymania w czystości, podczas gdy ryflowane zapewniają lepszą przyczepność i nowoczesny wygląd.

 

Jeżeli kierujesz się w pierwszej kolejności kolorem, mamy dla ciebie kilka propozycji desek tarasowych, które są dostępne w dwóch wariantach – gładkim i z ryflowaniem:

deska-tarasowa-timberness-forest
Deski Tarasowe Timberness Forest

 

deska-tarasowa-pelna-bruggan-multicolor-mb
Deska Tarasowa Pełna Bruggan Multicolor – Mb

 

deska-tarasowa-twinson-majestic-massive-pro
Deska Tarasowa Twinson Majestic Massive Pro

 

Jeśli szukasz inspiracji, zerknij na nasze realizacje z wykorzystaniem desek kompozytowych. Znajdziesz tam wiele projektów, jakie zrealizowaliśmy dla rozmaitych klientów – od klasycznych tarasów, aż po nowoczesne obejścia wokół basenów. 

post author

Opublikowane przez

fabrykatar

Dodaj własny komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>