fbpx

Jak zbudować taras zgodnie z prawem?

Porady praktyczne

fabrykatar

24/07/2024

5min

0 komentarzy

Budowa tarasu to marzenie wielu właścicieli domów – relaksujące, przytulne, estetyczne miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu jest świetnym dodatkiem do Twojego domu. Być może po ostatniej wizycie u znajomych zrodził Ci się w głowie pomysł takiego miejsca, lub planujesz już swój taras, patio czy oranżerię? Zanim przejdziesz do projektowania i wybierzesz powierzchnię, układ oraz deski tarasowe, warto zaznajomić się z obowiązującymi przepisami prawnymi. W Polsce regulacje dotyczące budowy tarasu mogą wydawać się skomplikowane i niejednoznaczne, co często rodzi pytania o konieczność uzyskania pozwoleń czy zgłoszeń. W tym artykule wyjaśnimy, jakie wymogi formalne obowiązują i co należy wykonać, aby legalnie zbudować taras, oraz jakie konsekwencje grożą za niedopełnienie tych obowiązków.

Czy taras jest obiektem budowlanym?

Mimo, że w zapisach prawnych pojawia się pojęcie tarasu, nie zawierają one jasnej i konkretnej definicji. Co za tym idzie, aby odpowiednio sklasyfikować taras, należy sięgnąć do słownika –  według Słownika Języka Polskiego PWN to “rodzaj dużego balkonu, umieszczonego na parterze, na piętrze lub na płaskim dachu”. Zgodnie z tą definicją jest on traktowany jako część nieruchomości, co pociąga za sobą konieczność zgodności z dokumentacją techniczną i prawną.

Identyfikację tarasu jako wchodzącego w całość obiektu budowlanego dalej potwierdza wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 25 lipca 2013 roku, który stwierdza, że w rozumieniu Prawa budowlanego taras to to odkryta, płaska część budynku otoczona balustradą umieszczona na parterze (często połączona schodami z ogrodem), na piętrze lub płaskim dachu.

Jest zatem jasne, jak klasyfikowany prawnie jest taras. Wiele osób w takim wypadku zastanawia się, czy do jego budowy konieczne jest pozwolenie – pełni on bowiem nie tylko funkcję estetyczną, ale także głównie użytkową.

Czy budowa tarasu wymaga pozwolenia?

Zgodnie z nowelizacją Ustawy z dnia 13 lutego 2020 roku, w niektórych przypadkach nie jest już wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę – wymagane jest jedynie zgłoszenie budowy. Wśród wymienionych w artykule 29.1 Ustawy zabudowań figurują również przydomowe tarasy naziemne o powierzchni zabudowy powyżej 35m²; jeżeli planowany taras jest mniejszy, zarówno zgłoszenie, jak i pozwolenie na budowę nie są konieczne.

Warto dodać, że kwestia odpowiedniej dokumentacji najczęściej pojawia się przy dobudowywaniu tarasu do istniejącego już budynku mieszkalnego. Taras, który jest budowany jednocześnie z powstawaniem domu jest integralną częścią projektu budowlanego, przez co jego realizacja opiera się na pozwoleniu na budowę, które zostało wcześniej uzyskane dla całego projektu. Oznacza to, że wszystkie niezbędne zezwolenia dotyczące konstrukcji tarasu są już wliczone w główne pozwolenie na budowę domu.

Zgłoszenie tarasu – jakie formalności wypełnić?

Aby zgłosić budowę naszego nowego tarasu, musimy wypełnić odpowiedni wniosek jeszcze przed rozpoczęciem robót. Obecnie sprawę możesz załatwić nie ruszając się z domu – możesz złożyć zgłoszenie za pośrednictwem rządowego portalu e-Budownictwo lub listownie. Jeśli wolisz oddać wniosek o zgłoszenie budowy tarasu w papierowej formie, udaj się do urzędu miasta, starostwa powiatowego, lub urzędu wojewódzkiego.

Urząd, któremu podlega Twoja działka, sprawdzi Twoje zgłoszenie i jego kompletność. Jeśli zostaną stwierdzone braki, zostaniesz powiadomiony, co należy uzupełnić. Podany zostanie również termin, w którym powinieneś skompletować zgłoszenie – w przeciwnym razie uzyskasz sprzeciw.

Co ważne, jeśli Twoje zgłoszenie zostanie przyjęte, urząd wyda milczącą zgodę – nie otrzymasz żadnego pisma, które potwierdzi decyzję urzędu. Po upływie 21 dni od złożenia kompletnego wniosku możesz rozpocząć budowę – oczywiście, jeżeli w tym czasie nie otrzymałeś od urzędu sprzeciwu lub powiadomienia o braku kompletności zgłoszenia. 

Złożenie wniosku jest bezpłatne, natomiast jeśli działasz przez pełnomocnika, musisz zapłacić dodatkową opłatę skarbową. Za każde pełnomocnictwo złożone w urzędzie zapłacisz 17 zł.

Jakie są kary za niezgłoszenie tarasu?

W przypadku, gdy rozpoczniesz budowę tarasu przed oddaniem wniosku, zanim urząd oceni Twoje zgłoszenie, lub gdy zbudujesz go pomimo wyrażenia przez urząd sprzeciwu, będzie traktowany on jako samowola budowlana. W świetle prawa jest to traktowane jako przestępstwo, nieulegające przedawnieniu oraz karalne grzywną. Możesz również otrzymać nakaz rozbiórki obiektu. 

Właściciel ma obowiązek zalegalizowania samowoli budowlanej za pomocą złożenia wniosku lub po otrzymaniu od urzędu postanowienia o wstrzymaniu budowy. Wniosek możesz złożyć podobnie jak zgłoszenie budowy – w urzędzie, listownie oraz elektronicznie, natomiast w przypadku postanowienia o wstrzymaniu, musisz rozpocząć proces legalizacji do 30 dni od otrzymania postanowienia.

Proces legalizacji samowoli trwa do kilku miesięcy – warto zatem być cierpliwym. Jeśli urząd uzna, że dokumentacja jest zgodna i prawidłowa, otrzymasz postanowienie o konieczności wniesienia opłaty legalizacyjnej. Wynosi ona od 2500 do 5000 złotych i musi być zapłacona w ciągu 7 dni od otrzymania pisma. Ostatecznie po uiszczeniu opłaty nadzór budowlany wyda decyzję o legalizacji, zatwierdzając projekt oraz zezwalając na wznowienie budowy – jeśli nie została już zakończona.

Czy zadaszenie lub zabudowanie tarasu wymaga pozwolenia?

Jeśli zastanawiasz się nad zadaszeniem lub zabudowaniem Twojego tarasu, zapewne również stawiasz sobie pytanie – czy również są do tego potrzebne formalności?

Nawiązując do wymienionego wyżej artykułu 29.1 Ustawy, prawo nie określa jednoznacznie zabudowy dla tarasu jako obiektu budowlanego. Wszystko sprowadza się do interpretacji obecnych przepisów. Mimo, że taras jest uznawany za część budynku, możemy zakwalifikować zadaszenie lub zabudowanie jako remont – wówczas ani zgłoszenie, ani pozwolenie na budowę nie są konieczne pod warunkiem, że uprzednio Twój taras został już zgłoszony. Należy jednak przestrzegać, by remont nie ingerował w konstrukcję domu oraz nie powiększał powierzchni zabudowy – wówczas musisz zgłosić przebudowę budynku, co wymaga już udzielenia pozwolenia na budowę. 

Jeżeli potrzebujesz stuprocentowej pewności, że planowane przez Ciebie zadaszenie lub zabudowanie tarasu jest zgodne z obowiązującymi regułami prawnymi, podobnie jak przy budowie samego tarasu możesz złożyć zgłoszenie formą elektroniczną, listowną lub fizycznie w urzędzie.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci rozjaśnić kwestie prawne dotyczące budowy tarasu oraz jego zabudowania. Podsumujmy najważniejsze informacje, które musisz wiedzieć, jeśli chcesz zbudować taras w Twoim domu.

Zgodnie z polskim prawem, w przypadku tarasów o powierzchni zabudowy powyżej 35 m², konieczne jest tylko zgłoszenie budowy, natomiast mniejsze tarasy mogą być realizowane bez wymogu zgłaszania. Ważne jest, aby wypełnić wszystkie formalności przed rozpoczęciem prac, ponieważ niezgłoszona budowa może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, w tym kar finansowych i nakazu rozbiórki. Dodatkowo, zadaszenie lub zabudowanie tarasu może wymagać dodatkowych zgłoszeń lub pozwoleń, zwłaszcza jeśli ingeruje w konstrukcję budynku. Dlatego warto skonsultować swoje plany z odpowiednimi urzędami, aby uniknąć problemów prawnych i cieszyć się nowym tarasem bez obaw.

Jeśli formalności masz już za sobą, chętnie pomożemy Ci w realizacji Twojego wymarzonego tarasu. Doradzimy Ci, jakie wybrać deski na taras lub balkon, a także pomierzymy i wycenimy deski pod Twój projekt. Oferujemy również usługę profesjonalnego montażu Twojego projektu tarasu, elewacji i ogrodzenia. 

Jeżeli zaś dopiero jesteś na etapie projektowania Twojego tarasu – zachęcamy do przeczytania naszego artykułu o planowaniu tarasu z kompozytu oraz zainspirowania się realizacjami, które wykonaliśmy dla klientów. Zapoznaj się także z naszą ofertą desek kompozytowych Gamrat i Trex – ich wysoka jakość, odporność na zabrudzenia i zarysowania, oraz ponadczasowy wygląd czynią je doskonałym wyborem dla Twojego pierwszego tarasu. 

post author

Opublikowane przez

fabrykatar

Dodaj własny komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>