Ścieżki w ogrodzie. Pomysły z wykorzystaniem płyt chodnikowych

Projektowanie

fabrykatar

03/01/2024

5min

0 komentarzy

Ścieżki i chodniki to świetne dopełnienie wystroju ogrodów. Tworzą nie tylko praktyczne połączenie poszczególnych segmentów działki. Dobrze zaplanowane i wykonane chodniki stają się istotnym elementem estetycznym, dodającym ogrodowi niepowtarzalnego uroku. Jakich materiałów użyć do stworzenia przydomowych alejek i chodników? Co warto zastosować zamiast kostki brukowej i żwiru? Przyglądamy się najlepszym dostępnym rozwiązaniom.

Z czego ułożyć ścieżkę ogrodową?

Wybierając materiały na ścieżki ogrodowe, mamy do dyspozycji różnorodne opcje, które możemy dostosować do naszych preferencji estetycznych i funkcjonalnych potrzeb. Wśród powszechnych rozwiązań mamy kostkę brukową, która często łączy się z przydomowym podjazdem, a także ścieżki wysypane żwirem. Jednak jeśli poszukujesz dodatkowych możliwości aranżacji ogrodu, a funkcjonalność chcesz połączyć z wysoką estetyką, świetnym wyborem będą rozmaite płyty chodnikowe wykonane z betonu lub różnego rodzaju kamieni. Jednak nie są to jedynie proste, szare bloki. Do wyboru masz wiele rozwiązań, które z powodzeniem imitują kamienie naturalne, a nawet drewno.

 

Ważne jest, aby materiał użyty do budowy ścieżek komponował się z resztą ogrodowej przestrzeni. Dzięki temu można osiągnąć spójny wygląd i stworzyć przytulną, estetyczną przestrzeń. Wybierając materiał na ścieżki, warto wziąć pod uwagę kolorystykę i styl elewacji, ogrodzenia, podjazdu czy materiałów pokrywających ogrodowe skarpy.  

Płyty betonowe

Płyty i bloczki betonowe to jedno z najtrwalszych, a jednocześnie mniej kosztownych rozwiązań, które sprawdzi się zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym ogrodzie. Beton to materiał, który potrafi skutecznie sprostać obciążeniom oraz zmieniającym się warunkom atmosferycznym. Dzięki temu, chodniki betonowe są trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych takich jak deszcz, śnieg czy promieniowanie UV.

 

Jednym z atutów chodników z betonu jest ich wszechstronność pod względem wzorów i kształtów. Płyty chodnikowe dostępne są w różnych wymiarach, co pozwala na tworzenie różnorodnych kompozycji i dopasowywanie ich do indywidualnych preferencji estetycznych. W ten sposób beton staje się materiałem, który dostosowuje się do stylu ogrodu, niezależnie od jego charakteru.

Chodnik z płyt betonowych w nowoczesnym ogrodzie

Możesz stworzyć symetryczne, regularne chodniki z płyt betonowych o kwadratowych czy prostokątnych kształtach. Zaletą płyt betonowych jest to, że możesz montować je bezpośrednio na gruncie jedna obok drugiej bądź w większej odległości od siebie. Symetria i geometryczne kształty sprawdzą się w nowoczesnych ogrodach, w towarzystwie kamiennych płotów lub elewacji w chłodnych barwach. 

 

Do tego typu rozwiązań świetnie sprawdzi się na przykład bezfazowa płyta chodnikowa Sotello dostępna w beżowym, piaskowym kolorze. Kolejna propozycja marki DeckHouse to płyta betonowa Pietra, która imituje naturalnie występujący kamień łupany. Proces barwienia w masie oznacza, że kolor płyty nie jest jedynie warstwą powierzchniową, ale jest równomiernie rozprowadzony przez całą jej strukturę.

 

Zarówno Sotello, jak i Pietra świetnie nadają się nie tylko na chodniki, ale również na całą powierzchnię tarasu. Są łatwe w pielęgnacji, a ich chropowata faktura i antypoślizgowa powierzchnia zapewniają bezpieczeństwo w każdych warunkach, nawet przy deszczowej pogodzie. 

Płyty chodnikowe – naturalny efekt w ogrodzie

Jeżeli jednak preferujesz bardziej naturalną aranżację ogrodu, do wyboru masz płyty, które imitują występujące w naturze kamienie czy drewno. Przykładem jest zestaw płyt DeckHouse Trawertyno. To płyty wykonane z betonu, które przypominają naturalnie płyty trawertynu, czyli skały znanej już w budownictwie starożytnym, charakteryzującej się ciepłą barwą i porowatą powierzchnią. Barwione w masie płyty Trawertyno nadają się na ogrodowe alejki, które będą współgrać z powierzchnią tarasu czy podjazdu przy domu w tym samym kolorze. Każda z płyt różni się nieco pod względem struktury i zabarwienia, dając bardzo naturalny efekt. 

Naturalne ścieżki z płyt imitujących drewno

Ścieżki w ogrodzie możesz wyłożyć naturalnie występującym drewnem, jednak jeśli zależy Ci na trwałym rozwiązaniu, warto sięgnąć po płyty chodnikowe w kształcie pnia drzewa. Pomimo tego, że płyty te imitują naturalne drewno, są wykonane z wysokiej jakości betonu. To gwarantuje im trwałość, odporność na warunki atmosferyczne oraz długotrwałą estetykę. 

 

To rozwiązanie dla miłośników naturalnego efektu i rustykalnego stylu. Płyty w kształcie plastrów pni zostały wykonane tak, aby jak najlepiej oddawać piękno słoi i nieregularne kształty drewna. Takie rozwiązanie daje Ci możliwość swobodnego ułożenia pieńków, bez konieczności docinania płyt. Możesz stworzyć z nich ścieżki, które nie są idealnie proste, ale wiją się po nieregularnej linii. To także praktyczna opcja do zastosowania przy rabatach kwiatowych – kilka płyt w ogrodzie ułatwi podlewanie i codzienną pielęgnację roślin.

post author

Opublikowane przez

fabrykatar

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x