fbpx

Taras drewniany czy z kostki, a może kompozyt?

Porady praktyczne

fabrykatar

27/02/2023

5min

0 komentarzy

Nowy, piękny taras do spędzania czasu na świeżym powietrzu, wspólnych posiłków w rodzinnym gronie, czy romantycznych kolacji z zachodzącym słońcem w tle, to marzenie wielu osób. Rozpoczynając projekt zagospodarowania tego typu przestrzeni, stajemy jednak przed wieloma ważnymi dylematami oraz decyzjami, a od ich słuszności w dużej mierze zależeć będzie zarówno końcowy wygląd, jak i komfort użytkowania gotowego tarasu. Pierwsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać i nad którym gruntownie się zastanowić, rozważając wszelkie za i przeciw, to z całą pewnością wybór odpowiedniego podłoża.

Dlaczego wybór materiału na budowę tarasu ma tak ogromne znaczenie?

Taras buduje się z reguły raz na wiele lat. To zatem szczególnie ważne, aby dobrze przemyśleć wybór tworzywa z jakiego zostanie on wykonany, kolorystyki, a przede wszystkim parametrów technicznych, najważniejszych cech, ich wad oraz zalet. Jakie mamy tutaj możliwości? Najczęściej stawiamy na kostkę brukową, naturalne drewno lub taras z desek kompozytowych. Każdy z tych materiałów zarówno zupełnie inaczej się prezentuje, jak i ma odmienne właściwości.

 

Przy wyborze warto zastanowić się, jakie mamy możliwości czasowe oraz finansowe – czy chcemy poświęcić czyszczeniu, odświeżaniu i renowacji naszego tarasu duże ilości czasu, czy jednak wolelibyśmy sobie tego zaoszczędzić? W przypadku drugiej opcji, taras wykonany z drewna raczej nie będzie zbyt dobrym pomysłem. Choć pięknie prezentuje się tuż po wybudowaniu, szybko niszczeje i wymaga regularnej uwagi. W przeciwnym razie już po sezonie czy dwóch nie będzie wyglądał szczególnie korzystnie. To może kostka? Owszem, taras z kostki brukowej posiada wiele zalet – jest łatwy w montażu, nie niszczy się, na ogół wystarcza mu zamiatanie i okazyjne mycie wężem ogrodowym. Wygląda jednak raczej chłodno i surowo. Pomiędzy poszczególnymi elementami często wyrasta roślinność, na przykład mech, czy chwasty, a ponadto taki taras jest twardy, ostry i szybko nagrzewa się latem od słońca – może zatem nie sprawdzić się zbyt dobrze, zwłaszcza jeżeli wśród domowników są także małe dzieci.

Przewaga desek tarasowych nad innymi

Idealnym kompromisem i rozwiązaniem pośrodku jest naszym zdaniem taras wykonany z desek kompozytowych. Taki wybór łączy w sobie wygodę użytkowania z estetycznym wyglądem. Z daleka tego typu tworzywo do złudzenia przypomina naturalne drewno, występuje także w wielu różnych kolorach, fakturach i wzorach, co można zobaczyć między innymi w ofercie naszego sklepu.

Teski tarasowe są trwałe, solidne, odporne na działanie różnych warunków pogodowych i atmosferycznych, dzięki czemu w niezmienionej formie, bez konieczności malowania, czy odnawiania, przetrwają przez wiele kolejnych lat. Są wygodne w układaniu, odporne na wilgoć, ścieranie i urazy mechaniczne, a także insekty, grzyby i gnicie.

 

Najczęściej deski kompozytowe posiadają chropowatą powierzchnię, która eliminuje ryzyko nagłego poślizgnięcia się, co może być szczególnie cenne w przypadku dzieci oraz osób starszych. Nie mają także drzazg czy innych ostrych, wystających elementów, o które mogliby się zranić najmłodsi domownicy albo zwierzęta. To zdecydowanie materiał, którym warto się zainteresować i wziąć go pod uwagę przy projektowaniu gustownego, a zarazem bezproblemowego w codziennym użytkowaniu tarasu swoich marzeń.

post author

Opublikowane przez

fabrykatar

Dodaj własny komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>