fbpx

Instrukcja montażu desek tarasowych kompozytowych

Porady praktyczne

fabrykatar

24/04/2022

5min

0 komentarzy

Podczas montażu desek kompozytowych zawsze należy stosować się do instrukcji przekazanej przez producenta. System montażowy składa się z następujących elementów: podłoże, deski, legary, klipsy, listwy wykończeniowe.

Niewłaściwe zamontowanie kompozytów może doprowadzić do utraty gwarancji lub do uszkodzenia desek. Musimy się również kierować przepisami budowlanymi, układać taras na odpowiednim podłożu, oraz przestrzegać temperatury powyżej 0°C.

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny tarasu kompozytowego

1. Przygotowanie podłoża pod taras

Należy pamiętać aby podłoże do układania kompozytów było stabilne ale także gładkie. Jeśli podłoże nie przepuszcza wody, wówczas musimy pamiętać o 2% jego spadku, aby woda mogła spokojnie odpływać. Tarasy montujemy na różnych konstrukcjach, które są odpowiednio do tego przygotowane. Są to konstrukcje stalowe lub drewniane, warunkiem montażu kompozytów na takim podłożu jest jego możliwość udźwigu odpowiednich obciążeń.

 

2. Montaż legarów tarasowych

Mamy do wyboru różne legary, przystosowane do podłoża, na którym chcemy układać deski kompozytowe. Jeśli mamy wylewki betonowe- wówczas układamy legary w odstępach 30-40 cm, a grubość legara to H20. Na pod konstrukcji stalowej albo drewnianej zastosujemy legary H40 w odstępach 30-40 cm. W systemie tzw. dachu odwróconego legary układamy co 40 cm, oraz dodatkowo wspieramy je przez wsporniki poziomujące. W przypadku podłoża betonowego lrgary kompozytowe układamy zgodnie z kierunkiem spadku podłoża. Jeśli na podłożu betonowym ułożymy w kierunku przeciwnym do spadku wody, wówczas musimy zastosować wsparcie punktowe, które będzie miało za zadanie swobodne odprowadzanie wody. Legary mocujemy do podłoża przy zastosowaniu kołków rozporowych, jedynym wyjątkiem, gdzie musimy zamocować je do obrzeży tarasu na odpowiedniej konstrukcji, jest wylewka, którą zabezpieczamy przed przedostaniem się do niej wilgoci za pomocą izolacji. Za pomocą specjalnych podkładek poziomujących niwelujemy spadek legarów. Montując legary musimy pamiętać o tym, aby zachować odstęp od ścian w przedziale 5 do 10 mm. Należy również pamiętać, aby legary umożliwiały zamontowanie na obrzeżach tarasów listwy wykończeniowe.

 

3. Montaż desek kompozytowych

Do montażu desek używamy klipsów montażowych, które wymuszają nam odstęp pomiędzy poszczególnymi deskami o grubości ok 5 mm, co z kolei umożliwia wodzie swobodny odpływ, oraz zachowanie odpowiedniej dylatacji. Deski zawsze układamy prostopadle do legarów, przy zachowaniu, oczywiście jeśli to jest możliwe kierunku spadku podłoża. Klipsy mocujemy przy wykorzystaniu wkrętów, które są dołączone do zestawu montażowego. Podczas układania kompozytów należy pamiętać, aby układać naprzemiennie deski łączone z deskami całymi. Deski kompozytowe łączymy na osobnych legarach, a ich końce zawsze muszą spoczywać na legarach, przy zastosowaniu osobnych klipsów dla poszczególnych desek. Poza legar deska może wystawać maksymalnie 3 cm. Montując pierwszą lub ostatnią deskę od brzegu, musimy zamocować ją przy zachowaniu odpowiedniego kąta.

4. Wykończenie tarasu

Po zamontowaniu wszystkich desek kompozytowych, wyrównujemy ich końce za pomocą piły, aby nadać im pożądany kształt. Do zamaskowania końców desek oraz legarów wykorzystamy listwy wykończeniowe.

 

5. Montowanie desek na schodach

Podobnie jak na tarasie deski na schodach montujemy również przy wykorzystaniu legarów. W pozostałych punktach montażu kompozytów postępujemy analogicznie do układania ich na tarasie.). Pierwszą z desek zawsze należy przymocować do podstopnia przy pomocy wkrętu. Musimy pamiętać, aby deska stopnia zachodziła na deskę podstopnia. Jeśli podstopnie lub stopnie są szerokie i musimy zamontować więcej niż jedną deskę, wówczas montujemy tak jak na tarasie za pomocą klipsów. Krawędzie również wyrównujemy piłą oraz maskujemy za pomocą listwy wykończeniowej.
post author

Opublikowane przez

fabrykatar

Dodaj własny komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>