Każdy posiadacz własnego tarasu powinien pamiętać o tym, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć go na nadchodzące, w szczególności mroźne dni. Odpowiednie zabiegi konserwacyjne pozwolą bowiem na cieszenie się tym wyjątkowym miejscem również w następnym sezonie – wraz z nadejściem kolejnej, wyczekiwanej wiosny. Sprawdźmy jak zabrać się do tego w praktyce, aby bez poświęcania dużej ilości czasu oraz nakładów finansowych zrobić to sprawnie oraz efektywnie.
Jak zabezpieczyć deskę tarasową na zimę?
Oczywiście wiele zależy od nawierzchni, jaką pokrywa nasz taras – o wiele więcej pracy będzie bowiem wymagać zabezpieczenie desek, zwłaszcza tych naturalnych, drewnianych niż na przykład płytek, kamienia albo kostki brukowej. A co z deską tarasową kompozytową? To świetny półśrodek pomiędzy wygodą, a estetyką. Za ich pomocą można bowiem stworzyć taras swoich marzeń, który prezentuje się wyjątkowo klasycznie, elegancko i przytulnie, a jednocześnie nie wymaga konieczności ciągłego olejowania, impregnowania i innych skomplikowanych, czasochłonnych zabiegów. Tak naprawdę przed zimą wystarczy tarasową podłogę dokładnie umyć, usunąć opadłe liście, błoto i inne zabrudzenia. Szczeliny i łączenia można wyczyścić również dokładnie za pomocą myjki ciśnieniowej.
Czy zimą wychodzenie na taras może być niebezpieczne?
Warto zdawać sobie sprawę, że zimą, przy minusowych temperaturach wychodzenie na taras bez rozwagi i w pośpiechu może stanowić pewne zagrożenie. Mowa tutaj szczególnie o małych dzieciach, które chcąc ulepić bałwana, bądź porzucać się śnieżkami, mogą przez nieuwagę poślizgnąć się na oblodzonej powierzchni. Na szczęście jednak w przypadku deski tarasowej kompozytowej, problem ten zostaje praktycznie w 100% wyeliminowany! Posiadają one bowiem specjalną, starannie przemyślaną, ryflowaną, czyli delikatnie szorstką powierzchnię, dzięki czemu nawet przy ujemnych temperaturach zachowują właściwości antypoślizgowe.
Jakie jeszcze prace warto wykonać na swoim tarasie przed zimą?
Jedną z najważniejszych rzeczy jest z całą pewnością zabezpieczenie swoich mebli ogrodowych, jeżeli takie posiadamy. Jeśli mamy taką możliwość, warto przenieść je na zimę do garażu, piwnicy, czy pomieszczenia gospodarczego. Druga opcja to zakupienie specjalnego pokrowca, którym okrywa się szczelnie meble i który ochroni je przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych – śniegu, lodu, gradu, mrozu. Ponadto warto sprawdzić stan techniczny nawierzchni, zaplanować ewentualną renowację, jeżeli jest taka konieczność. Usunąć wszelkie drobne przedmioty, które mógłby porwać mocny wiatr, zabezpieczyć rośliny, jeśli takowe posiadamy i gdy tego wymagają.
Warto podjąć, choć odrobinę wysiłku i zatroszczyć się o swój taras przed nachodzącą zimą – tak, aby na wiosnę nie spotkała nas żadna przykra niespodzianka. Już na etapie projektowania i budowania swojego tarasu warto wziąć pod uwagę zarówno estetykę, jak i kwestie praktyczne i dobrać takie rozwiązania – w szczególności mowa tutaj o rodzaju kładzionej nawierzchni – które bez problemu przetrwają w niezmienionym stanie przez lata, najlepiej bez konieczności podejmowania żmudnych prac ochronnych niezależnie od trwającej akurat pory roku.
Opublikowane przez