fbpx

Jakie deski tarasowe wybrać?

Porady praktyczne

fabrykatar

01/06/2022

5min

0 komentarzy

Na rynku możemy znaleźć szeroką ofertę różnych rodzajów desek tarasowych. Dla miłośników tradycyjnych rozwiązań przygotowane są różne rodzaje desek wyprodukowanych z naturalnego drewna. Ci, którzy są zwolennikami nowoczesnych rozwiązań, z pewnością siekną po deski wykonane z kompozytu. Dziś zajmiemy się naturalnym drewnem oraz tym jakie możliwości daje nam wykorzystanie go podczas budowy naszego tarasu. Zapraszamy do wpisu!

Dlaczego warto wybrać drewniane deski tarasowe?

Zarówno w sieci, jak i z ust specjalistów możemy usłyszeć różne argumenty, które mówią o tym, dlaczego warto zainteresować się wykończeniem swojego tarasu za pomocą naturalnych desek. Drewno od lat jest uważane za jeden z najbardziej szlachetnych materiałów. Tworzy aurę przytulności i elegancko wykańcza wnętrza i nie tylko.

Drewno również jest zdecydowanie długowieczne. O ile będziemy dbać o nie w prawidłowy sposób, będzie cieszyło nas niesamowitym wyglądem przez długie lata.

Jakie deski tarasowe wybrać?

Spośród drewna dostępnego na rynku możemy wyróżnić takie rodzaje jak:

  • Modrzew syberyjski
  • Modrzew europejski
  • Bangkirai
  • Cumaru
  • Ipe lapacho
  • Massaranduba

Deski z modrzewia syberyjskiego i europejskiego – różnice

Ze względu na obszar występowania możemy powiedzieć, że odmiana europejska rośnie w znacznie łagodniejszych warunkach atmosferycznych, niż odmiana syberyjska. Z tego względu mogą mieć nieco mniejsza odporność na warunki atmosferyczne niż odmiana syberyjska.

Modrzew syberyjski ze względu na warunki, w których osiąga właściwa wielkość, jest dużo trwalszy i wytrzymały. W porównaniu z atrakcyjną ceną drewna modrzewiowego możemy śmiało wysnuć teorię, że jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż drewno świerkowe czy sosnowe, które jest mniej wytrzymałe.

Modrzew europejski posiada nieco bardziej pomarańczowy kolor drewna w porównaniu ze swoim syberyjskim pobratymcem, który ma nieco bardziej miodową barwę. Oba idealnie wpasują się w nasz klimat, a pokryte odpowiednią bejcą mogą zyskać zupełnie inny wyraz.

Drewno egzotyczne

Inną możliwością jest wykorzystywanie drewna z drzew egzotycznych, które cieszy się coraz większą popularnością. Wszystko za sprawą ich niebywałej trwałości i wytrzymałości, która w połączeniu z niezwykłymi odcieniami drewna daje niesamowity efekt.

Alternatywy dla naturalnego drewna

Warto wiedzieć, że to, co dla niektórych jest zaleta, dla innych może być wadą. Wielu Klientów nie chce wykładać swojego tarasu za pomocą desek tarasowych naturalnych. Najczęściej ma to swoje źródło w wysokiej cenie surowca, a także wymagającej pielęgnacji i konserwacji. Dla takich klientów na rynku dostępny jest szereg innych rozwiązań, jak np. deski kompozytowe.

Kompozyt jest materiałem wykonanym z mieszaniny polimerów oraz mączki drewnianej. Jego zadaniem jest wierne odwzorowywanie drewna, ale jednocześnie przewyższanie go w kategorii użytkowej. Dzięki temu możemy cieszyć się efektami wizualnymi jak w naturalnym drewnie, ale jednocześnie dużo większą wytrzymałością.

Jakie deski tarasowe wybrać – podsumowanie

W sklepach możesz znaleźć bardzo dużo surowców i materiałów, które idealnie sprawdza się do wykończenia Twojego tarasu. Warto przeanalizować wady i zalety każdego z rozwiązań, aby móc dopasować materiał do swoich preferencji.

Sprawdź również, co pojawiło się w naszych aktualnościach:

post author

Opublikowane przez

fabrykatar

Dodaj własny komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>